/Files/images/9125.jpg Василь Олександрович Сухомлинський про професію вчителя

 • "Головне завдання початкових класів – це навчити дитину вчитися, сформувати інструмент, без якого дитина стає невстигаючою, нездібною…Цим інструментом є п’ять умінь: вміння спостерігати, думати, висловлювати думку про те, що бачу, роблю, думаю, спостерігаю, читати, писати."
 • «Урок – це дзеркало загальної і педагогічної культури вчителя, мірило його інтелектуального багатства, показник його світогляду, ерудиції»
 • "Учитель готується до хорошого уроку все життя... Така духовна і філософська основа нашої професії і технологія нашої праці: щоб дати учням іскорку знань, вчителеві треба ввібрати ціле море світла".
 • Як створити колектив однодумців, об'єднаних єдиною педагогічною ідеєю. "Педагогічна ідея - це крила, на яких підноситься колективна творчість. Ідея надихає колектив, і починається найцікавіше й найпотрібніше в шкільному житті - колективна дослідницька робота".
 • Творчість – це не сума знань, а особлива спрямованість інтелекту,особливий взаємозв’язок між інтелектуальним життям особистості і проявом її сил в активній діяльності.
 • "Серце віддаю дітям"
 • "Кожна дитина повинна бути щасливою"
 • «Несу любов до дитини через все життя...»
 • “Вчительська професія, - це людинознавство, постійне, те, що ніколи не припиняється, проникнення у складний духовний світ людини. Чудова риса – постійно відкривати в людині нове, дивуватися новому, бачити людину в процесі її становлення – один із тих корінь, які живлять покликання до педагогічної праці. ”
 • «Ми маємо справу з найскладнішим, неоціненним, найдорожчим, що є в житті, - з людиною.»
 • «Наша праця - формування людини, і це покладає на нас особливу відповідальність, яку ні з чим не зіставити».

Вимоги до діяльності вчителя:

 1. Систематичне піклування про всебічний розвиток дитини.
 2. Любов до дітей і кожної окремої дитини.
 3. Повага до дитини, вміння бачити в кожній людині особистість.
 4. Віра в дитину як запорука педагогічного успіху.
 5. Глибоке знання дитини.
 6. Розуміння дитини – педагогічна емпатія.
 7. Бережливе ставлення до духовного світу і природи дитини.
 8. Вміння розвивати у дитини почуття власної гідності.
 9. Вміння включати дитину в коло інтересів, життя і турбот інших людей.
 10. Бути другом, мудрим радником дитини.

Властивості педагогічної професії:

 • а) «Ми маємо справу з найскладнішим, неоціненним, найдорожчим, що є в житті, - з людиною. Від нас, від нашого вміння, майстерності, мистецтва, мудрості залежить її життя, здоров'я, розум, характер, воля, громадянське й інтелектуальне обличчя, її місце і роль у житті, її щастя»;
 • б) кінцевий результат праці віддалений в часі;
 • в) багатофакторність впливів на дитину, «... завдання - боротися за людину, переборювати негативні впливи і давати простір позитивним ». Розумний, умілий, мудрий вихователь;
 • г) «Об'єкт нашої праці - найтонші сфери духовного життя особистості, яка формується, - розум, почуття, воля, переконаність, самосвідомість». Впливати тим же. Найважливіші інструменти впливу - слово, краса довкілля і мистецтва,

Якості педагога - майстра:

 1. "Учительська професія - це людинознавство, постійне проникнення в складний духовний світ людини, який ніколи не припиняється... Це подив перед багатогранністю і невичерпністю людською";
 2. " ... практична педагогіка - це знання й уміння, не тільки доведені до ступеня майстерності, але й підняті до рівня мистецтва... виховувати й відчувати її індивідуальний світ";
 3. " Наріжний камінь педагогічного покликання - це глибока віра в можливість успішного виховання кожної дитини». Терплячість до дитячих слабостей,мудрість в розумінні дитини, конфліктів:
 4. «Гармонія серця і розуму» педагога. «Чуйність, сердечна турбота про людину - це плоть і кров педагогічного покликання»;
 5. «... Уміння настроювати себе на задушевну розмову з учнем, особливо з підлітком, надзвичайно важливе в тій майстерні педагогічних засобів, яку повинен створити для себе кожний учитель. Це вміння треба виховувати в собі, створювати, удосконалювати, «відшліфовувати», робити тоншим і більш дійовим... необхідно глибоко проникати в душу дитини, вдумуватися в те, чим вона живе, як вона дивиться на світ, чим є для неї люди, що оточують її.

/Files/images/12890.jpg Дорогий мій колега, щоб стати справжнім вихователем, треба пройти цю школу сердечності - протягом тривалого часу пізнавати серцем усе, чим живе, що думає, з чого радіє й чим засмучується ваш вихованець. Це одна з найтонших речей у нашій педагогічній справі»

Головними рисами такого вихователя – гуманіста є :

 1. Мудрі любов і влада педагога над розумом і душею дитини.
 2. Багатство думки, висока загальна культура.
 3. Спільні з дитиною погляди на життя, людину як найвищу цінність.
 4. Здатність зцілення душевних ран дитини.
 5. Ніжне, ласкаве ставлення до дитини.

Гуманістичні принципи педагогіки:

 1. Пізнання багатогранності дитини.
 2. Віри в її неповторність і талановитість.
 3. Визнання природного оптимізму дитини.
 4. Обережного звернення до її душі й розуму.
 5. Захисту багатства людської природи в дитячій душі.
 6. Виховання в учнів самоповаги.
 7. Утвердження краси в природі і в людині.
Кiлькiсть переглядiв: 814

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.